"Operowy piknik z Niepodległą" Świętujmy razem Dzień Flagi. Zapraszają Biuro Niepodległa i Polska Opera Królewska

2 maja 2023 roku na terenie Łazienek Królewskich odbył się „Operowy piknik z Niepodległą”. W scenerii wspaniałego, zabytkowego parku zgromadzona publiczność mogła wysłuchać najsłynniejszych polskich arii i pieśni operowych oraz operetkowych w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej. Najpiękniejszą polską muzyką narodową uczciliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Program koncertu składał się z dwóch części: w pierwszej zaprezentowano pieśni i utwory kameralne Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i mniej znanych kompozytorów jak Stanisław Niewiadomski czy Jan Gall.  

Część drugą koncertu rozpoczął uroczyście wykonany przez orkiestrę Hymn Polski. W dalszym programie słuchacze mogli delektować się ariami z oper "Halka", "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki oraz utworami Karola Szymanowskiego i Karola Kurpińskiego.

Dla młodszej widowni warsztaty operowe poprowadziła Malina Sarnowska. Najmłodsi zapoznali się z najbardziej znanymi utworami muzyki klasycznej oraz wzięli udział w konkursach z nagrodami.

Oprócz koncertów z myślą o dzieciach i ich rodzicach przygotowano również strefę edukacyjną. Jej program miał przybliżać odbiorcom symbole i barwy narodowe oraz ważne momenty z polskiej historii. W ramach animacji można było wykonać własnoręcznie cyjanotypię w barwach narodowych, skonstruować i wykonać przypinkę z polskim symbolem, wziąć udział w quizach historycznych i grach wielkoformatowych o tematyce patriotycznej.

Na zakończenie wspaniałego koncertu publiczność rozwinęła przed sceną wielką, pięćdziesięciometrową biało-czerwoną flagę Polski.

Prowadzenie koncertu: Malina Sarnowska i Mateusz Baran

Organizatorzy: Biuro Niepodległa, Polska Opera Królewska, Łazienki Królewskie