Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa"

autobus plakat pusty 02 732x1024
Galeria

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej. Sto lat temu kończył się proces formowania granic po I wojnie światowej i licznych konfliktach na spornych terenach granicznych. Politycy i wojskowi wspólnie wywalczyli kształt niepodległej Polski lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury. Choć ich poglądy i wizje przyszłości mocno się różniły, to jednak razem budowali wspólnotę państwową, a Polska stała się dla nich dobrem wspólnym.

Dziś przybliżenie wielu aspektów funkcjonowania młodego kraju stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają przeklikać przez najważniejsze informacje, holoboxy prezentują artefakty, które można oglądać z wielu stron, podróż w czasie zapewniają gogle VR, a gospodarzem całej wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Na ekspozycji dużo miejsca poświęcono kulturze, która jest integralnym elementem tożsamości narodowej, a połączenie tradycji i współczesności jest szczególnie obecne w specjalnie przygotowanej makiecie polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu w 1925 roku, w środku której umieszczono mobilną kamerę.

Kilkanaście ton samochodu z wyposażeniem, 20 przystanków w całej Polsce i ponad 2000 kilometrów trasy pozwoli spotkać się z historią z bliska mieszkańcom i turystom z mniejszych i większych miejscowości. Ciekawostki historyczne podane w atrakcyjnej formie zapraszają do wspólnego spędzenia czasu. Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, realizowanych zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a wizyta na ekspozycji jest zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania i jest jednocześnie przypomnieniem, że Niepodległa jest dla wszystkich.

Projekt dostał Brązowego BohaterONa w III edycji Nagród BohaterONy 2021 w kategorii "Instytucje" dla Biura Programu Niepodległa.