Druga rocznica beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypada na 2023 rok. Chcieliśmy to uczcić w wyjątkowy sposób - przygotowując wielkie, plenerowe, multimedialne widowisko poświęcone Prymasowi.
Widowisko odbyło się 14 sierpnia w wyjątkowym miejscu, którego historia związana jest z postacią Stefana Wyszyńskiego - na polanie Bachledówki na Podhalu.
W miejscowym kościółku czczona jest Matka Boska Częstochowska, której wizerunkiem – podobnie jak na Jasnej Górze – opiekują się Ojcowie Paulini z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.
Do tutejszego domu rekolekcyjnego przyjeżdżał Prymas na wakacje w latach 1967–1973. Na Bachledówce odpoczywał, modlił się i omawiał najważniejsze sprawy Kościoła i Polski z odwiedzającym te strony kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym Papieżem Janem Pawłem II.
Z tego okresu miejscowi górale zapamiętali szczególnie wspólne wieczornice, w czasie których tańczyli i śpiewali dla Prymasa, a on głosił zgromadzonym Słowo Boże.
Muzyczną warstwę widowiska wypełniło Oratorium „Równoj ku Górze”, wyjątkowy utwór przygotowany w oparciu o nauczanie Stefana Wyszyńskiego.
Autorką tekstów jest Zofia Truty, świadek obecności Prymasa w Bachledówce, poetka regionalna, góralka.
W złożonym z 10 części utworze cytaty z kazań i rozważań Prymasa przeplatane są pieśniami, które stanowią liryczną interpretację jego myśli.
Muzykę skomponował znany kompozytor muzyki filmowej, Bartłomiej Gliniak.
Struktura oratorium opiera się na dwugłosie: współbrzmieniu muzyki góralskiej i klasycznej, jakby dialogu dwóch wrażliwości muzycznych.
Część góralską wykonali, w gwarze podhalańskiej, członkowie tradycyjnych zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, kapela Krzysztofa Czecha i zespół Haniańczyków grających na trombitach oraz wybitni soliści: Bracia Golec, Edyta Golec, Krzysztof Cugowski, Sebastian Karpiel-Bułecka, Halina Mlynkova, Roxie Węgiel, Andrzej Lampert,zespół Jedla, Sylwia Banasik-Smulska oraz Emil Ławecki.
Atmosferę górskiego piękna i wyrazistości dodają regionalne instrumenty: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie. Klasyczne elementy oratorium „Równoj ku Górze” zostały wykonane przez Orkiestrę Akademii Bethovenowskiej z towarzyszeniem Scholi Ojców Paulinów.
Program dostał I Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego. Statuetka św. Maksymiliana Kolbego Festiwalu KSF Niepokalana za prace o nauczaniu Papieża Jana Pawła II i Prymasa St. Wyszyńskiego za program telewizyjny.
Pomysłodawca: Jan Mrowca
Scenariusz i reżyseria: Halina Przebinda
Scenografia: Anna Mioduszewska